Trekking Kıyafetleri Nelerdir ve Nasıl Seçilir?

Trekking Kıyafetleri Nelerdir ve Nasıl Seçilir?

Trekking nedir ve trekking kıyafetleri nelerdir sorusu her zaman merak edilmiştir. Doğanın bilgeliği ile beraber uzun yürüyüşler şüphesiz son dönemlerin en önemli spor aktivitelerinden biri haline geldi. Belirlenen bir rota doğrultusunda ve bir rehber eşliğinde grupça yapılan uzun yürüyüşler hem yaşamın telaşından uzaklaştırır hem de ruhumuzu arındırır. Spor yapmamızı, vücudumuzun denge bulmasını ve kaslarımızın gelişmesini sağlar. Bir dağ yamacı yahut bir nehir kenarı. Belki de bir ormanın içi. Temiz havayı ciğerlerinize doldururken yenilendiğinizi, tazelendiğinizi hissedersiniz.

Trekking, doğa yürüyüşü, dört mevsimde de yapılabilen bir spordur. Yürüyüş süreleri grubun kondisyon düzeyi, yolun durumu ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Birkaç saatlik yürüyüşler olduğu gibi bazen kamp konaklamalı günlerce süren yürüyüşler de bulunmaktadır. Peki bu yolculukta, doğa yürüyüşünde nasıl giyinmeli?

Trekking Kıyafetleri Nelerdir ve Nasıl Seçilir?

Siyah Basic Kısa Kol Standart Kalıp V Yaka Erkek T-Shirt ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Doğa yürüyüşlerinde en dikkat etmemiz gereken konulardan birisi kıyafetlerdir. Trekking kıyafetleri seçiminde hareket halindeyken giyilecek kıyafetler ve uzun süreli durma zamanlarında giyilecek kıyafetler şeklinde iki farklı açıdan planlama yapmamız gerekmektedir. 

Trekking kıyafetleri oldukça çeşitlidir ve iyi bir trekkingci bu kıyafetleri özenle seçmelidir. Kıyafet seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken konu ise mevsimsel koşullardır. 

-Yürüyüş ayakkabısı

-Yağmurluk

-Eşofman

-Termal İçlik

-Hızlı kuruyan spor tişört

-Polar mont, sweatshirt veya yelek

-Boyunluk

-Bere ve eldiven

-Yedek iç çamaşırı

-Havlu

şeklinde en temel trekking kıyafetlerini sıralayabiliriz.

Trekking Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Trekking kıyafetlerinin seçiminde mevsimsel koşullar dikkate alınmalıdır. Açık havada yapılan trekking sporu sırasında vücudunuzu kar, yağmur ve rüzgâr gibi dış etmenlerden koruyarak vücut ısınızı kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Bunun için tasarlanmış ürünlere outdoor ürünler denmektedir. Bu ürünler özel malzemelerden üretilirler ve kullanımları oldukça rahattır. 

Doğa yürüyüşlerinde katmanlı giysilerin seçimi son derece önemlidir. Doğa yürüyüşü kıyafetlerinde iç giysi ve ara katmanlar soluk alabilen bir yapıda olmalıdır. Hafif ve kolay kuruyabilme özelliklerine de dikkat edilmelidir. Dış katman kıyafeti ise rüzgâr ve su geçirmeyen bir yapıda tercih edilmelidir. Trekking kıyafetlerinde bulunması gereken ana özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Su geçirmezlik

-Nefes alabilirlik

-Isı yalıtımı

-Çabuk kuruma

-Koku yapmama

-Hafiflik

Trekking kıyafeti seçimlerinde kullanacağımız kıyafetlerde yukarıda saydığımız özelliklerin bulunması yürüyüş konforumuzu artıracaktır.

Yürüyüş sırasında vücudunuzun fazla terlemesi su kaybına neden olur ve bu durum da enerjinizin düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden kıyafet seçiminde vücut ısınızın iyi bir şekilde korunması son derece önemlidir. Hava almayan kalın kıyafetler yerine olabildiğince hafif kıyafetler tercih edilmelidir. 

Yürüyüşlerde ve molalarda vücudunuzun ısı kontrolünü iyi bir şekilde sağlamalısınız. Özellikle rüzgâr birçok hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Sizi rüzgardan koruyabilecek kıyafetlerin seçimi de mühimdir. Yürüyüş esnasında terlediyseniz, molalarda rüzgârdan korunmaya özellikle dikkat etmelisiniz. Bu yüzden bu kıyafetleri seçerken ayrıca;

-Hafif olması ve az yer kaplaması

-Giyme çıkarmanın kolay olması

-Yağmur, ıslaklık, rüzgâra karşı koruyuculuk

-Hareket halindeyken rahatsızlık vermeme

-Vücut hareketlerini kısıtlamama

gibi durumlara da özellikle dikkat edilmelidir. 

Doğa Yürüyüşünde Neler Giyilmeli?

Trekking kıyafetleri nelerdir, nasıl seçim yapılır soruları her daim bizimle. Trekking kıyafetleri dediğimiz zaman şu şekilde bir kategorilendirme yapmamız doğru olacaktır.

-Üst giyim

-Alt giyim

-Ayakkabı

Üst Giyim ve Ekipmanları

Trekking yapacağımızda üst kısım derken baş, boyun bölgesi ve bedenden ayrı olan kol ve eller kast edilmektedir. Özellikle baş bölgesini mevsimsel etmenlerden ve ağaç dallarından korumak önemlidir. Üst giyimde trekking kıyafetleri nelerdir birlikte bakalım.

Kazaklar ve Polar Üstler

Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde vücudunuzu sıcak tutacak kazak ve polar üstler muhakkak yanınızda olmalıdır. Bu kıyafetler çantanızda fazla yer kaplamamalı ve ağırlık yapmamalıdır. Özellikle polar malzemeden yapılmış ürünler idealdir. 

Yine kadın sweatshirtler trekking kıyafetlerinde kadınlar tarafından sıkça tercih edilirler. Polar yapıda olması oldukça önemlidir.

-Vücuttaki nemi kolayca dışarı attıkları için vücut ısısının korunmasında etkilidirler.

-Doğa koşulları için oldukça dayanıklı kumaşlardır ve kolay kolay deforme olmazlar.

-Isıya ve bakterilere karşı dayanıklı olmaları önemlidir.

-Hafif ve yumuşak kumaşlardır.

-Soğuk geçirmezler.

Bereler

Baş bölgesinden kaybedilen ısı tüm vücudunun kaybettiği ısının 3/1’ine karşılık gelmektedir. Özellikle baş bölgemizin ısısının kontrolü iyi bir şekilde sağlanmalı, soğuktan korunmalıdır. Bu yüzden özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde bere seçimi iyi yapılmalıdır. 

Polar bereler tercih edilmelidir. Montumuzda da su geçirmez kapüşon bulunmalıdır. Yaz mevsiminde ise baş bölgesini ve gözleri güneş ışınlarından koruyacak şapka oldukça önemlidir. Şapka seçerken siperliğinin uzun olmasına dikkat edilmelidir.

Eldiven

Kış mevsiminde yapılan doğa yürüyüşlerinde elleri sıcak tutacak, bir şeyi kavraması kolay ve hareketi sınırlandırmayacak eldivenler seçilmelidir.

İç Giyim

İç giyim trekking kıyafetleri nelerdir ve nasıl olmalıdır? Trekking kıyafetleri seçerken en çok dikkat edeceğimiz şeylerden birisi de iç giyimdir. Doğanın tüm koşullarında rahat hareket edebilmek için iç giyiminize dikkat etmelisiniz. Giysileriniz arasındaki nem alışverişi, ısı kaybının dengelenmesi ve kuru kalmak gibi konularda iç giyiminizde tercih ettiğiniz ürünlerin kalitesi önemlidir. Termal çoraplar, sentetik spor iç çamaşırları iç giyimde özellikle tercih edilmelidir. 

Rüzgâr Montu ve Yağmurluk

Trekking yaparken vücudunuz harekete bağlı olarak terlemeye başlar. Terlemenizden dolayı rüzgâr daha fazla etki eder ve hastalanmanıza neden olabilir. Bu yüzden kaliteli bir rüzgâr montu ve yağmurluk oldukça önemlidir. Yürüyüş rotanıza ve mevsimsel koşullara göre hazırlığınızı yaparken sizi soğuktan ve yağmurdan koruyacak bu kıyafetler oldukça önemlidir. Polar malzemenin tercih edildiği rüzgâr montu ve yağmurluk gibi kıyafetler; hafif olmalı, az yer kaplamalı ama vücut sıcaklığınızı iyi korumalıdır.

Softshell montlar veya kaz tüyü montlar da özellikle kış aylarında muhakkak yanınızda olmalıdır. Softshell montlar genellikle su geçirmezdir ve kaz tüyü montlar kışın oldukça sıcak olsalar da yağmur yağdığında ağırlaşarak bu özelliklerini yitirmektedir. Bu yüzden kabuk mont denilen özel kumaşlardan yapılmış, yağmur ve kara karşı dayanıklı montlar özellikle tercih edilmelidir.

Softshell tipi montlar sayesinde soğuğu hissetmeden, tüm şıklığınızla doğada keyif alarak yürüyebilir, arkadaşlarınızla bu anı ölümsüzleştirirken fotoğraf karesinde en dikkat çekici siz olabilirsiniz.

Gömlek ve Tişörtler

Yürüyüş için özellikle bahar aylarında gömlek ve tişört giyebilirsiniz. Genellikle tişört tercih edilse de gömlek yakalıkları ensenizi güneş ışınlarından koruyacaktır. Üstelik sıcak olduğunda düğmenizi açabilir, kollarınızı kıvırabilir böylece hava değişimlerinden çok etkilenmeyebilirsiniz.

Nefes alan ve rüzgâra karşı dirençli malzemeden üretilen gömlek seçimi oldukça önemlidir. Tişört seçimi ise kısa yürüyüşler için idealdir. Ter tutmayan ve koku yapmayan kumaş tercih edilmelidir. Kadın tişört ve erkek tişörtlerde TOMMYLIFE geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Alt Giyim Modelleri ve Ekipmanları

Başta uzun süreli yürüyüşler olmak üzere hareket halindeyken vücudunuzu kısıtlamayıp konfor sunacak pantolon ve tayt türlerini seçmeniz oldukça önemlidir. Alt giyim için trekking kıyafetleri nasıl olmalı birlikte inceleyelim.

Pantolonlar

Kış aylarında rüzgâr ve su geçirmeyen softshell pantolonlar, yaz aylarında ise çabuk kuruma özelliği olan trekking pantolonları tercih edilmelidir.

Diz bacak kısmı güçlendirilmiş malzemeden üretilen seçenekler ile yırtılmalar önlenebilir. Nefes alan bir malzemeden yapılması da oldukça önemlidir. Böylelikle yürüyüş konforunuz artacaktır. 

Eşofmanlar 

Rüzgâr ve su geçirmeyen eşofman takımları rahat bir yürüyüş için en ideal seçimlerden olacaktır. Eşofman altları hem hareketinizi kısıtlamaz hem de özel kumaşlarından dolayı konfor sunar. Hava durumuna göre su geçirmez eşofman altları seçebileceğiniz gibi güzel havalarda polar kumaştan üretilen modellerden de tercih edebilirsiniz. Erkek eşofman altları ve kadın eşofman altlarında TOMMYLIFE olarak geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız.

Şortlar

Yaz aylarında yapacağınız trekking yürüyüşlerinde olabildiğince hafif, hava alan ve çabuk kuruyabilen kumaşlardan yapılmış şortlar sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra kapriler de sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir. 

Ayakkabı

Ayakkabı

Siyah - Beyaz Fileli Lastik Bağcıklı Yüksek Taban Erkek Spor Ayakkabı ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Trekking yaparken en önemli ekipman ayakkabı seçimidir. Trekking rotanızın engebe durumu, coğrafi koşulları, hava durumu gibi etkenler ayakkabı seçiminde etkili olacaktır. Erkek ve kadın spor ayakkabı modelleri tercih edilirken aşağıdaki özelliklere dikkat edilmelidir.

-Rahat ve ayağa tam oturan bir ayakkabı tercih edilmelidir.

-Taban, kaymaz özelliğe sahip olmalıdır böylelikle engebeli arazilerde rahat bir kullanım sağlamalıdır.

-Hafif ve su geçirmez olmalıdır.

-Mümkünse yarım ya da bir numara büyük alınmalıdır ki hem yürüyüş esnasında ayak şiştiğinde rahatsızlık vermesin hem de trekking çorabıyla beraber içerdeki alan daralmasın.

-Ortopedik ayak kemiği desteği bulunmalıdır.

-Soğuk havalarda yapılan yürüyüşlerde su ve soğuk geçirmez bir yapı, sıcak havalarda ise ayakkabının nefes alabilirliği ön planda olmalıdır.

Önceki yazımıza https://www.tommylife.com.tr/yuruyus-icin-ayakkabi-secimi-nasil-yapilir linkinden ulaşabilirsiniz.