Yürüyüş İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Yürüyüş İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Yürüyüş çoğu zaman hayatımızın rutin bir parçası olmakla birlikte bazı insanlar içinse spor olarak tercih edilmektedir. Sağlıklı olmak ve aktif bir yaşam sürmek için yapabileceğimiz faaliyetlerden ilk aklımıza gelen yürüyüştür. İsterseniz mahallenizde isterseniz bir yürüyüş parkurunda veya doğada yürüyüş yapabilirsiniz. 

Yürüyüş sırasında seçeceğimiz kıyafetleri tamamlayan en önemli unsur ise ayakkabıdır. Hemen hemen her spor ayakkabı ile yürüyüş yapabilirsiniz. Fakat gün boyu vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayakların sağlığını düşünmeniz gerekir. 

Yürüyüş için ayakkabı seçimi yaparken özellikle incelenmesi gereken noktalar ayakkabının esnekliği, boyutu, malzemesi, tabanı, giyim rahatlığı, desteği, kullanacağınız zemin ve spor ayakkabının hafifliği gibi noktalardır. Peki tüm bunlara bakarak ayakkabı seçimi nasıl yapılır?

Yürüyüş Ayakkabısı Normal Ayakkabılarınızdan Büyük Olmalı

Spor ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta konforlu olması ve ayağınızı rahat hissettirmesidir. Ayakkabılarınız rahat değilse her adımda rahatsızlık hissedersiniz. Bu rahatsızlık vücudunuzda duruş bozukluğuna ve yanlış adım atma alışkanlıkları geliştirmenize de sebep olabilir. Pek çok ayakkabı modeli arasından tercih yapmak ise oldukça zordur. Günümüzde kadınlar için de erkekler için de bolca spor ayakkabı modeli ve seçenekleri mevcuttur. 

Yürüyüş ya da koşu gibi sporlar yaparken veya günlük yürüyüşlerinizin süresi uzadığında ayağınız bir süre sonra şişer ve ayakkabınızın içine iyice yayılır. Eğer dar ve küçük bir ayakkabı tercih etmişseniz bir süre sonra canınız yanmaya başlar, ayaklarınız ve parmaklarınız su toplar, zarar görür. Bu sebeple yürüyüş için tercih edeceğiniz ayakkabılar ayağınızı sarmalı fakat günlük spor ayakkabılarınızdan daha büyük olmalıdır. Ayağınız şiştiğinde dahi size konfor sağlamalıdır.

Yürüyüş için ayakkabı seçerken parmaklarınızı ayakkabının içinde rahatça oynatabilmelisiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız seçtiğiniz spor ayakkabı sizin için küçük demektir. Parmaklarınız sıkışarak ileride tırnak problemlerine yol açabilir. Bunları önlemek için normalde kullandıklarınızdan büyük ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Yürüyüş İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Lacivert Lastik Bağcıklı Çizgi Detaylı Yüksek Taban Erkek Spor Ayakkabı ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabısı Esnek Olmalıdır

Yürüyüş konforu için arayacağımız ilk kriter ayakkabının esnek bir malzemeden üretilmesidir. Seçeceğiniz kadın spor ayakkabı ya da erkek spor ayakkabının ön tabanı arka tabana göre daha önde olmalıdır. Spor ayakkabınızı yürüyüş yapmayı kolaylaştıran bükülme özelliğine sahip modellerden seçmelisiniz. Ön tarafın bükülebilir olması, ayağınızın rahat etmesini sağlar.

Ayak Şeklinize ve Zemine Uygun Ayakkabı Seçmelisiniz

Ayakkabı almadan önce ayak şeklinizi ve ayağınızın anatomisini tanıyarak kendinize en uygun ayakkabıyı tercih etmelisiniz. Ayrıca uzun yürüyüşler yapacaksanız daha konforlu olması adına zemine uygun spor ayakkabılara yönelmelisiniz. Ayakkabı tabanın kaymayı engelleyici özelliği olmasına dikkat edebilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabınız Yeterince Hafif Mi? 

Yürüyüş ayakkabıları konforlu olmanın yanında hafif de olmalıdır. Özellikle kadın spor ayakkabıları yürüyüş rahatlığı için daha hafif tasarlanır. Erkek spor ayakkabılar numara olarak daha büyük olduğundan daha ağır olabilir. Onların da hafif olması yürüyüş açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. 

Yürüyüş Ayakkabısı Ayağınızı Desteklemelidir

Yürüyüş ayakkabısının topuk kısmında, düşük profilli yastıklama ve destek olmalıdır. Yastıklama ve destekleme sakatlanma riskinizi azaltır ve rahat bir yürüyüş yapmanızı sağlar. Topuktaki yastıklama ve destek, attığınız her adımda esnekliği azalttığından dengeli ve en sağlıklı olacak şekilde üretilmektedir. Yastıklı ayakkabılar ile uzun yürüyüşlerde ayaklarınız çok daha mutlu olacaktır.

Ayakkabının Malzemesi Nasıl Olmalıdır?

Yürüyüş yaparken daha çok hava geçirgenliği olan ve ayağınızı terletmeyen ayakkabılar tercih etmelisiniz. Giyilen ayakkabının üzerindeki havalandırmanın yeterli olması gereklidir. Fileli spor ayakkabı hem esneklik hem de hava geçirgenliği açısından ayağınıza hava aldırdığından konfor kazandırır. 

Özellikle yaz aylarında kesinlikle fileli spor ayakkabılar tercih etmeniz ayaklarınızda neme ve sıcaklığa bağlı oluşabilecek hastalıkları engellemenizi sağlayacaktır. Ayrıca yürüyüş ayakkabıları üretildikleri malzemelerden yapılır ve böylece daha destekli ve güvenli bir spor imkanı sunar.

Yürüyüş İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Kırmızı Fileli Lastik Bağcıklı Yüksek Taban Erkek Spor Ayakkabı ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabınız Suya Dayanıklı Olmalıdır

Yürüyüş her mevsimde ve bölgede yapılabilen bir spordur. Düzenli olarak yürüyüş yapan insanlar için genelde havanın yağmurlu ya da güneşli olması fark oluşturmaz. Bu sebeple yürüyüş için tercih edilen ayakkabı modelleri suya dayanıklı ve yaşadığınız iklimle uyumlu olmalıdır. 

Eğer profesyonel olarak yürüyüş sporu ile ilgileniyorsanız yazları ve kışları ayrı ayrı kullanacağınız birer spor ayakkabınızın olması ideal olarak önerilir. Ancak yeni başlıyorsanız ve tek bir ayakkabı seçecekseniz 4 mevsim özellikli ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Böylece yürüyüşe çıkacağınızda hava durumunu, ıslak zemini, dışarıdaki nemi düşünmenize gerek kalmaz.

Yürüyüş Ayakkabısı ile Giyilen Çorap Önemlidir

Kusursuz bir yürüyüş ayakkabısı almış olsanız dahi onunla birlikte giyeceğiniz çorap da spor ayakkabı kadar önemlidir. Ayakkabı içerisinde kalan ayağınız gün boyu terleme yapar ve aktif yürüyüş esnasında ıslanabilir. Bu sebeple ayağınızda sıcaklık ve neme bağlı olarak mantar gibi cilt hastalıkları oluşabilir. Özellikle 30 dakikadan fazla sürelerde yürüyüş yapıyorsanız ayakkabınızın hava geçirgenliği kadar çoraplarınızın da hava geçirgenliği olan malzemelerden üretildiğinden emin olmalısınız. 

Pamuklu çorapları su tuttukları için tercih etmemelisiniz. Dört mevsim özellikli çoraplar tercih edebilirsiniz. Yürüyüş yaparken çok dar ve parmaklarınızı sıkan çorapları asla giymemelisiniz. İnce çoraplar sebebiyle ayağınız su toplayabilir. Esnek kumaşlı ve çok da kalın olmayan çorapları tercih etmelisiniz. Çorap çok büyük olursa ayağınızda kayabilir. Yanınızda yürüyüş esnasında değiştirmek için yedek çorap bulundurmanız da tavsiye edilmektedir.

Yürüyüş Ayakkabısı Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Spor ayakkabılar da kaslar gibidir. Yoruldukça yapısal olarak bütünlüğünü kaybederek işlevsiz hale gelir. Eskiyen ayakkabı görevini yerine getiremez. Yürüyüş ayakkabıları kullanıma ve kullanılan koşullara bağlı olarak ortalama 800 km boyunca güvenli bir yürüyüş deneyimi sunar. Bu, günlük kullanım için oldukça uzun bir süredir. Bu noktadan sonra ayakkabınıza baktığınızda görüntüsü veya iç/ dış malzemeleri hala sağlam görünse de size beklediğiniz desteği sağlayamaz. 

Ayaklarınıza yeterli desteği sunamadığından, ayaklarınız her adımda daha fazla darbeye maruz kalır. Bu da ayak sağlığınıza oldukça zarar verir. Ayaklarınız ve vücudunuz çabucak yorulur. Ayrıca tabanı eskimiş ayakkabı ile yürüyüş yaparsanız bu iç bacaklarınızda, bileklerinizde hatta kalçanızda dahi ağrıya sebep olabilir. 

Spor ayakkabınızın içine ortopedik bir taban koyarak kullanım sürenizi uzatmayı düşünebilirsiniz. Fakat bu da kısa süreli bir çözümdür. Ayakkabı tabanı eskimişse ne kadar destek kullandığınızın önemi yoktur. Kendinize yeni bir yürüyüş ayakkabısı edinme zamanınız gelmiştir. 

Önceki yazımıza https://www.tommylife.com.tr/spor-salonunda-ne-giyilir linkinden ulaşabilirsiniz.