Koşu Yaparken Ne Giyilir?

Koşu Yaparken Ne Giyilir?

Koşu yaparken giyinmek ve doğru kıyafetleri tercih etmek çoğu zaman zor olabilir. Koşu kıyafetlerinin öncelikle kişinin rahat olmasına ve kolay hareket etmesine olanak tanıması gerekir. Koşu yapacağınız alanın özelliklerini göz önünde bulundurduktan sonra mevsim fark etmeksizin yapacağınız tüm kombinlerin, koşuya her açıdan uygun olması önerilir. 

Bu kıstasların başında kumaş seçimi ve bedene uygunluk gibi kriterler yer alır. Dolayısıyla hareket kabiliyetinizi kısıtlamayacak ve kumaş olarak sizi rahat hissettirecek sağlıklı kıyafetler seçmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Koşu yaparken nelere ihtiyacınız olduğunu belirten kısa bir listeyle devam edelim:

Spor ayakkabı: Koşu ayakkabıları, aslında en önemli noktalardan bir tanesidir. Dolayısıyla koşu ayakkabısı seçerken önemli olan, ayaklarınızın rahat ve desteklenmiş olmasıdır. Koşu ayakkabıları, koşu sırasında ayaklarınızın şeklini destekler ve yorgunluğu azaltır.

- Koşu atletleri, sweatshirt’ler veya t-shirt seçimi: Terlemeyi azaltmak için özellikle üst bölgede nefes alabilen ve terlemeyi iyi absorbe eden malzemelerin kullanılması önerilir.

- Koşu eşofmanı, koşu taytı veya şort: Alt bölgede de rahat ve nefes alabilen malzemeleri kullanmak önemlidir.

- Diğer ekipmanlar: Koşu yaparken içinde bulunduğunuz mevsimin gerekliliklerine göre güneş gözlüğü, şapka, bere ve eldiven gibi ekipmanlar kullanılabilir.

Koşu Yaparken Ne Giyilir?  Koşu Yaparken Ne Giyilir?

Yukarıdaki görsellere tıklayarak ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

En Temel Koşu Kıyafetleri

Sweatshirt’ler: Koşu yaparken tercih edilen erkek veye bayan sweatshirt çeşitleri, nefes alabilen, rahat ve hareket serbestliği sağlayan malzemelerden yapılmalıdır. Örneğin, polyester ve spandex gibi malzemeler, nefes alabilir ve hareket serbestliği sağlar. Ayrıca sweatshirt'ün terlemeyi önleyen özelliklere sahip olması da önemlidir. Özellikle kışın koşu yaparken sweatshirt modellerini tercih etmek, amacına son derece uygundur. 

Taytlar: Koşu taytı seçerken de hareket kabiliyetini iyi derecede sağlıyor olduğundan emin olunmalıdır. Taytlar genel olarak hareket kabiliyetini üst düzey kolaylıkta sunar fakat yanlış kumaşlardan seçilen bir tayt, koşunuzu kâbusa çevirebilir. Taytın su geçirmez olması veya parçalarının yırtılmasını önlemek için kaliteli malzemelerden yapılması da önemlidir. Özellikle koşu sırasında taytın bel ve kalça bölgesinin rahat olması önemlidir.

Atletler: Koşunuzun temposu, nasıl bir kıyafet seçmeniz gerektiği ile doğru orantılıdır. Eğer koşunuzun temposu yürüyüş tarzında ise yani çok hızlı tempolarda koşmayacaksanız daha hafif ve rahat bir atlet tercih edebilirsiniz. 

Eğer koşu yaparken performansın önemli olduğu bir yarışa hazırlık yapıyorsanız daha destekleyici bir atlet tercih edebilirsiniz. Ayrıca koşarken kullandığınız ortam da tercihinizi etkileyebilir. Örneğin, yollar veya off-road koşular için farklı türlerde atletler tercih edebilirsiniz. Yeni sezonun trendini yakalayan kadın spor atletleri için ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Şortlar: Diğer tüm kıyafetler gibi koşu şortu seçerken de kumaşa, rahatlığa ve kaliteye önem vermelisiniz. Alt bölgenizi çok fazla sıkacak bir şort tercih etmek, kumaşı ne olursa olsun terlemenize ve koşu sırasında daha çok yorulmanıza sebep olacaktır. Koşarken rahat olmak önemlidir, bu nedenle şortunuzu denemeden almamaya özen göstermelisiniz.

- Koşu yaparken giyinmek için dikişsiz veya minimal dikişli şortlar tercih edin: Bu tür şort modelleri, koşarken rahat olmanızı sağlar ve cildinize zarar vermez.

- Uzunluğuna dikkat edin: Koşarken rahat hareket etmeniz için şortunuzun uzunluğu önemlidir. Genellikle 3-4 inç arasında bir uzunluk tercih edilir.

- Reflektif ayrıntılar: Gece veya düşük görüş koşullarında koşarken daha güvenli olmanız için reflektif ayrıntılar içeren bir şort tercih edebilirsiniz.

Eşofmanlar: Esnekliğine dikkat etmeniz, eşofman seçiminde önemli bir noktadır. Eşofmanınızın elastikiyeti, rahat hareket etmenizi sağlar ve koşarken size rahatsızlık vermez. Ayrıca koşarken kaslarınızı desteklemek için compression fit eşofman tercih edebilirsiniz. Koşu yaparken hem rahat hem de salaş bir şıklık elde etmeniz için tasarlanmış kadın eşofman takımları ve erkek eşofman alt modelleri için kategorilerimize göz atmayı unutmayın!

Doğru İç Çamaşırı Seçimi: Koşu yaparken dikişsiz ve nem emme özelliklerine sahip olan iç çamaşırları tercih etmek, sizin için en ideali olacaktır. Koşu sırasında iç çamaşırınızın sizi rahatsız etmesi, koşunuzun verimsiz geçmesine neden olacaktır. Elastik iç çamaşırları ise hareketlerinizi destekleyerek size güzel bir koşu deneyimi sunacaktır. 

Koşu Kıyafetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu kıyafetlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlar olabilir:

- Malzeme: Koşu yaparken giyinmek için tercih edilen malzeme, nefes alabilen, havayı geçiren ve terlemeyi önleyen özelliklerde olmalıdır. 

- Uygun uzunluk ve bedene uygunluk: Kıyafetleri seçerken hareket etmeyi kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı, uygun uzunlukta olup olmadığı ve bedene büyük, küçük ya da dar gelip gelmediği gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.

- Ayakkabılar: Özellikle koşu ayakkabılarının, ayaklarınızın şeklini destekleyen ve yorgunluğu azaltan özelliklere sahip olması önemlidir.

- Güneşten koruma: Güneşli havalarda koşarken güneş koruma önlemleri almak önemlidir. Bu nedenle koşu sırasında güneş gözlüğü, şapka veya bere kullanabilirsiniz.

- Kişiye özel: Sıcaklık, nem oranı ve hava şartları göz önünde bulundurulduktan sonra koşucuları rahatsız etmeyecek şekilde kıyafet seçimi yapılması önemlidir.

- Temizliği: Koşu kıyafetleri sık sık yıkanmalı ve özenli bir şekilde temizlenmelidir. Aksi takdirde bakteriler ve koku oluşabilir.

Koşu Kıyafetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler  Koşu Kıyafetlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki görsellere tıklayarak ürünlerimize ulaşabilirsiniz.

Nefes Alan Kıyafetler Seçmek

Nefes alan kıyafet çeşitleri, spor aktiviteleri sırasında terlemeyi azaltmak ve rahat hareket etmeyi sağlamak için tasarlanmış kıyafetlerdir. Fakat vücudunuz koşu sırasında çok fazla su kaybeder. Koşu esnasında sık sık su içseniz bile yanlış kumaşlar ve kıyafetler seçtiğinizde vücudunuzdaki nem kaybını artırmış ve sağlıksız bir koşu süreci yaşamış olursunuz. Bu nedenle nefes alan kumaşlardan üretilmiş kıyafetler, koşunuzun sağlıklı geçmesi için son derece önemlidir. 

Tüm bunların yanı sıra kıyafetlerinizin nefes alabiliyor olması tek başına yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda bedeninize tam uyan ve doğru uzunlukta olan kıyafetler seçmeniz gerekir. 

Mevsime Uygunluk

İçinde bulunduğunuz mevsim, koşu yaparken nasıl bir kıyafet giyinmeniz gerektiğini belirleyen en önemli faktördür. Koşu yaparken giyinmek için mevsim şartlarına uygun kıyafetleri tercih ettiğinizde sizin için daha kolay bir spor deneyimi mümkün olacaktır. 

- Hava şartları: Mevsimin hava şartlarına göre kıyafet seçimi yapılmalıdır. Örneğin, kışın sıcak tutacak kalın kıyafetler tercih edilirken yazın ise havayı daha fazla geçiren giysiler seçilmelidir.

- Aktivite: Yapacağınız aktiviteye göre kıyafet seçimi yapmalısınız. Örneğin, yüksek tempolu koşu yaparken koşu kıyafetleri ve ekipmanları, daha düşük tempolu koşular için ise yürüyüş kıyafetleri tercih edebilirsiniz. 

- Kişiye özel kıstaslar: Kişinin beden yapısına veya terleme oranına göre kıyafet seçimi yapılmalıdır. Örneğin, terleme oranı yüksek olan bir kişi, terlemeyi iyi bir şekilde kontrol altına alan malzemeler kullanmalıdır. Bu oranı daha düşük olan kişiler ise hangi tempoda koşacaklarına bağlı olarak kendilerine uygun özelliklerdeki kıyafetlere yönelmelidirler.

Kumaşa Dikkat

Doğru kumaş seçimi, aktiviteniz ne olursa olsun oldukça önemlidir. Özellikle spor aktivitelerinde kumaş seçimini doğru yapmak, aktivitenizden maksimum verim almak demektir. Bu sebeple koşu kıyafetleri için uygun olan bazı kumaş türlerine bakalım. Bunlar:

Bürümcük Kumaş: Genellikle koşu atletlerinde kullanılan bürümcük kumaşlar, nefes alabilen özellikleri sayesinde çoğunlukla yaz aylarında oldukça doğru bir seçim olacaktır. 

Pamuk Kumaş: Pamuk kumaş; havalandırıcı, rahat, yumuşak, nefes alan ve yıkanabilen özelliklere sahiptir. Pamuk kumaş, doğal olarak nem emicidir ve cildinizi rahat bırakır. Bundan dolayı özellikle sıcak havalarda koşarken veya fiziksel aktiviteler yaparken tercih edilir.

Keten Kumaş: Keten kumaş, doğal ipliklerden yapılmış olan kumaş türüdür. Genellikle pamuk veya keten ipliklerinden üretilir. Ayrıca hafif, serin ve nefes alabilir özelliklere sahiptir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında tercih edilen bir kumaş türüdür fakat kışın koşu yaparken giyinmek için de keteni seçebilirsiniz. Hem yaz hem de kış aylarında tüm spor aktiviteleri için tercih edilebilir özelliklere sahiptir. Aynı zamanda yıkaması ve bakımı kolaydır. 

Önceki yazımıza https://www.tommylife.com.tr/erkeklerde-mont-secimi linkinden ulaşabilirsiniz.