Sevgililer Günü Hediye Önerileri
Kadın Hediye Önerileri
Erkek Hediye Önerileri

14 Şubat Sevgililer Günü Hediyeleri


Sevgililer Günü


Özel günler arasında en dopdolu, en heyecanlı ve romantik olanı Sevgililer Günü yani evrensel ismiyle Valentine’s Day… Sevgililer günü kökeni itibariyle Antik Roma sokaklarına kadar uzanan aşk dolu bir geleneğin devamcısı olma özelliğindedir. 19. Yüzyılın başından itibaren bu gelenek aşıkların birbirine kart göndermesi ve armağanlar sunması şeklinde kutlanmaya devam etmiştir. İlk olarak ABD’de başlayan bu kutlama biçimi zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Bu haliyle aşıklar tarih yaklaşmaya başladığında biricik sevgililerinin onlar için aldığı hediyeleri düşündükçe heyecanlanmaya başlar. Romantizmin ve aşk dolu bir neşenin doruklarda yaşandığı bu güne ayrıca heyecan katan unsur, hediyelerin eşlerin beğenisine sunulması olmuştur. Her yıl sevgililer kendi yıldönümleri kadar önemli bir başka günde daha birbirlerine özel olduklarını hissettirmek için plan yaparlar. Sevdiğinize kendisini harika hissettirecek, kullandıkça sizi hatırlayacağı hediyeler almak aynı zamanda onu ne kadar iyi tanıdığınızı da ispat etmenin bir diğer yolu olma özelliği taşıyor.


Sevgililer Günü Ne Zaman?


Özel günler Anneler Günü ya da Babalar Günü örneklerindeki gibi her yıl geleneksel olarak değişen tarihlerde kutlanıyor olabilir. Ancak Sevgililer Günü bu açıdan diğer günlere göre akılda tutması oldukça kolay, tek bir evrensel tarihte kutlanır. Her yıl 14 Şubat tarihi yaklaştığında bütün dünyada sevgililer bu özel gün vesilesiyle birbirlerine hediye almak üzere düşünmeye başlarlar. Bu açıdan tüm dünyada sabit bir günde kutlanan Sevgililer Günü tarihi 14 Şubat olarak bütün insanlığın zihnine adeta kazınmış bir gündür.


Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?


Sevgililer Günü kökeni itibariyle Antik Yunan’da mitolojik öykülere yaslanan ve toplumun Zeus ve Hera’nın evliliğine adadığı bir tarih aralığına uzanır. Antik çağın toplumu Zeus ve Hera arasındaki bu kutsal aşkı 15 Ocak ve 15 Şubat arasında törenlerle kutlar. Buna paralel olarak Antik Roma toplumunda bereket tanrısına adanmış bir gün olan Lupercalia Günü’nde evlenme çağına gelmiş genç insanların bereketli evlilikler gerçekleştirmesi için yapılan merasimler ve ritüeller de karşımıza çıkıyor. Hristiyanlıkta 14 Şubat bir azizin ölüm yıldönümüne adanmış olsa da bu azize ilişkin anlatılarda bildiğimiz anlamda sevgililer günü ile ilişkili herhangi bir öğeye rastlanmamaktadır. Valentine Avrupa dillerinde aynı zamanda “hoşlanılan”, “sevgili” anlamları da taşımakta ve bu bağlamda bu isimle varlığını sürdürmektedir.


Sevgililer Günü Hediyesi Nasıl Olmalıdır?


Sevgililer Günü vesilesiyle hediye alacağınız kişi biricik sevdiceğiniz olunca belki de diğer özel günlerde olduğundan iki kat fazla düşünmek ve en doğru seçimi yapmak da kaçınılmaz bir zorunluluk haline geliyor. Bu özel günde alacağınız hediyenin taşıdığı anlam kadar kullandıkça hatırlanacağınız için yerine getirdiği işleve de dikkat etmeniz gerekir. Yani sevdiğiniz insanın gündelik kullanımında bir boşluğu dolduracak ya da özel günlerde iddialı bir görünüme sahip olmasını sağlayacak şık görünümlü, eşsiz tasarıma sahip tekstil ürünleri hediye seçiminde her zaman işinizi kolaylaştıracak seçenekler sunar. Sevgilinizi ne kadar iyi tanıdığınızı da onun zevkine, hoşlandığı renk ve tasarımlara en uygun tercihleri yaparak göstermiş olacaksınız. Bu gibi hediye seçimleri ile gündelik hayatın her anında, önem verdiği günlerde, güvene ihtiyacı olan anlarda sevgiliniz sizden bir parçayı üzerinde taşımanın verdiği hisle özgüven tazelemiş olacak ve her an sizi yanında duyumsayacaktır. Ayrıca en güzel günlerde en sevdiklerinden hatıralar taşımak bütün insanların hoşuna gider.


Erkeğe Sevgililer Günü Hediyesi


Erkekler için Sevgililer Günü hediyesi mevsime de bağlı olarak modaya uygun trendlere göre çeşitli kategorilerde, alt - üst giyim ya da sportif faaliyetler için üretilmiş giyim modellerine yönelerek özenle belirlenebilir. Mevsimlik montlar, kabanlar, kapüşonlu sweatshirt çeşitleri, polarlar, gömlek çeşitleri ya da özgün tasarımlarıyla öne çıkan t-shirtler erkekler için ilk etapta akla gelen hediyeler arasında sayılabilir. Bunların yanında farklı kullanım alanlarına uygun dizayn edilmiş eşofman altları, ilgi alanlarında rahatça spor yapabileceği ya da ev içi kullanıma uygun şort veya kapri modelleri ile mevsimlik çoraplar da erkeklere alınabilecek sevgililer günü hediyeleri arasında yukarı sıralara yazılabilir. Sporla daha içli dışlı biriyse, sevgiliniz için kaliteden ödün vermeyen eşofman takım modellerini de hediye olarak düşünebilirsiniz. En yeni modeller arasında sevgilinize uygun bir çift ayakkabı da içinize sinecek bir hediye olabilir. Ayrıca hem sevgilinizi hem sizi rahat ettirecek ve hediyenize ekstra şirinlik katacak yepyeni çift kombinlerini de mutlaka incelemenizi öneriyoruz.


Kadına Sevgililer Günü Hediyesi


Kadınlar için hediye almak erkeklere ilk etapta çok zorlu bir görevmiş gibi gelebilir. Ancak en yeni ve çok şık tasarımlar arasında şöyle bir gezinti yaptığınızda ne kadar içinize sinecek ürünler bulabileceğinizi kendi gözlerinizle göreceksiniz. Mevsim geçişlerinde çok işlevsel kullanılabilen polar, denim ceket gibi üst giyim kategorileri ilginizi çekecek. Ayrıca trikolar, farklı modellerde sweatshirt çeşitleri, sporla ilgilenen kadınlar için çok şık ve kullanışlı olabilen crop top gibi ürünler de sevgilinizin önceliklerini mutlaka göz önünde bulundurarak incelemeniz gereken alt kategoriler arasında yer alır. Ayrıca beden ölçülerine dikkat ederek alacağınız yazlık - kışlık elbiseler de sevgilinizin kalbini kazanacak özgün tasarımlarla beğeninize sunuluyor. Alt giyimde günlük kullanım için vazgeçilmez kıyafetlerden biri denim pantolon modellerini de incelemeden geçmeyiniz. Ayrıca düzenli spor yapan ya da yapmayı planlayan bir sevgiliniz varsa onu teşvik etme anlamı da taşıyacak şekilde birbirinden şık tasarımlarıyla öne çıkan alt eşofman modellerine ya da eşofman takımlarına yönelebilirsiniz. Tunik takımlar da kadınların ilgisini çekebileceği gibi sportif ya da günlük kullanım için üretilmiş ayakkabı modellerini de mutlaka değerlendirmeye almalısınız.


Eşe Sevgililer Günü Hediyesi


Sevgililer Günü hediye seçimi bir bakıma da tecrübe meselesidir. Yıllar geçtikçe beraber olduğunuz kişiyi daha iyi tanır, hoşlandığı veya hoşlanmadığı şeylerden daha emin olursunuz. Ancak her Sevgililer Günü’nde ilk günkü heyecanı taşıyabilmek için bütün çiftler birbirini özel hissettirecek özenli bir hazırlık sürecini mutlaka işletmelidir. Evliliklerinin her Sevgililer Günü’nde yeniden ivme kazanması için eşler için de oldukça önemli bir fırsat var ellerinde. Böyle özel bir günü alacağınızın hediyenin fiyat etiketi üzerinden değerlendirmek çok yanlış olacaktır. Daima önemli olanın aldığınız armağanın eşiniz için taşıdığı anlam olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Örneğin bir anne iseniz eşinizin çocuğunuzla olan bağını güçlendirecek bir Baba-oğul kombini çok şık ve çok düşünceli bir hediye olacaktır.


Sevgililer Günü Notu Nasıl Olmalıdır?


Bu özel günün 19. yüzyılın başında yeniden popüler olduğu kış günlerine dönecek olursak alınan hediyeler kadar verilen mesajların da sevgililerin içini ısıttığını, soğuk günlerin sımsıcak ve romantik 14 Şubatlara uzandığını söylemek doğru olacaktır. Sevgililer Günü her şeyden önce çiftlerin birbirlerine taşıdığı anlamlı mesajlarla özel hale geliyor. Alacağınız hediyeyi özel kılacak şey onun taşıdığı not ya da sevgilinize söyleyeceğiniz güzel sözler olacaktır. Sevgilinize vereceğiniz mesaj mutlaka özgün olmalıdır. Hediyenizin üzerindeki notu hazırlarken hazır şablonlardan mutlaka kaçınmalı ve sizin kalbinizden çıktığı belli kelimeler kullanmalısınız. İçinizden geldiği gibi, ilişkinizde özel bulduğunuz anlara referans veren ve sevgilinizin sizin hayatınızda doldurduğu boşluğa değinen hoş sözler söylemelisiniz. Aldığınız hediyenin öylesine ve günü kurtarmak için alınmadığını gösterecek olan da bu özenli mesajlar olacaktır.